В търсене на таланта: Дизайн на интервю за изключителни заложби
Обикновени въпроси за необикновени ситуации
Търсенето на хора за работа е трудно. Внимателният поглед и дългият разговор не винаги са предпоставка за намиране на качествен работник. Не е рядко да се случи, че избирате човек, който в последствие се оказва незаинтересован към работата си, а друг, когото сте пропуснали, процъфтява при вашите конкуренти. Културата за интервюта е неразвита. Въпросите са дистанцирани и често повтарят това, което може да бъде прочетено така или иначе в CV-то на кандидата. Възниква нужда от нов подход, който помага на вашия събеседник да разкрие качествата си и намалява риска от наемането на хора спрямо ненадеждната интуиция.
В следващите редове ще опиша метод за пресявка на хора спрямо личните черти на характера им. За основа ми служат интервютата с програмисти, но въпросите са така обширни, че могат да се използват за почти всяка друга професия. Дали чертите на вашия събеседник съвпадат със собствените ви разбирания за сътрудничество, оставям да прецените на вас.
Въпросите могат да бъдат използвани и за оценка на личните ви качества. Насочете ги към вас и се допитайте до колегите си: вместо „Попадали ли сте в затруднена ситуация и как реагирахте?”, можете да формулирате въпроса като „Били ли сте свидетел на трудна ситуация, в която моята роля да е била решаваща?” Така ще получите ясен поглед върху собствените си качества през очите на другите.
Ако не искате да четете увода, а желаете да преминете към самите въпроси, потърсете по-долу ето това оформление:
Тема на въпроса.
„По този начин ще бъдат отбелязвани потенциалните въпроси, които да зададете.”
Примери: Няколко примера, с които да помогнете.Какво да търсите: За какво да сте нащрек в отговора на вашия събеседник.
Големите 5: Към кои групи черти на характера се отнася въпроса.
Оценки: Указания за правилно оценяване.
Работата ми изисква да водя беседи с кандидати
за позицията на софтуерен инженер. Аз самият съм бил от другата страна на тези разговори многократно – професията ни предразполага честа миграция. В сегашната ми работа съм от вече четири години, което е постижение за мен. Преди това се задържах обичайно за две. Нямам никакво намерение да напускам и огромна причина за това е, че работя със страхотни хора.
Почти всеки един от моите колеги-програмисти е минал през същия процес, по който преминах и аз: комитет по интервютата (наистина, бяха десетина човека, вече сме двама) ме прекара през кратка техническа задача и малко въпроси. Въпросите не бяха съвсем такива, каквито срещах другаде: макар да изучаваха как съм свикнал да работя досега, имаше оттенък на лична нотка за живота ми извън работа. Не по агресивен начин, който грубо да изпитва качествата на характера ми, а елегантно, небрежно, неусетно. Сегашният ми ръководител разчупи леда, като коментира тениската, която носех: заек захапал кокал.
След като започнах работа в компанията, бързо намерих съмишленици. С някои от тях станахме близки приятели. По всичко личеше, че комитетът пресява кандидатите много строго и допуска не просто умели професионалисти, а такива, които ще се впишат с културата на компанията. Новите ми колеги бяха добронамерени, помагащи, търпеливи с мен. Вътрешният ми двигател на собствен ход заработи само месец по-късно, когато на своя глава се заех да обновя фреймуърка, върху който градяхме нашата услуга, с четири единици нагоре – до последната към онзи момент версия. В този процес измених много класове, тестове, процеси. Начинението ми позволи да науча изоснови нашата услуга и в идните години с лекота да се справям и с леки, и с тежки задачи. Ученето ми отне няколко месеца – време, което моите колеги търпеливо ми дадоха.
Сега, когато аз самият съм в позицията да търся най-добрите кандидати за работа в нашата компания, моята задача е същата като тази на моите колеги тогава: да намеря не просто технически грамотни, а такива желаещи, които биха се вписали в подобна обстановка на разбиране, търпение, взаимопомощ и саможив интерес към подобрение. В желание да се подготвя добре за тази задача разтърсих какви са най-добрите въпроси, които мога да задам на хората, с които правя беседа. Всички в моята позиция са се сблъскали с едни и същи примери: решете този проблем, направете дизайн на тази система, работили ли сте в Scrum, как приемате обратна връзка, обучавали ли сте други хора и подобни. Въпроси, които всеки кандидат за работа наизустява след третото интервю и започва да им отговаря автоматично, без размишления, спрямо очакванията на интервюиращия.
Както случаят с тениската може би подсказва, обичам необичайните неща. Стандартният подход не ми се стори удачен. Трябваше ми нещо друго, което освен да загатне за т.нар. меки умения на събеседника, да ми разкрие какъв човек е извън наизустените отговори. Не само това: силно вярвам, че дори подходящият кандидат да има пропуски в знанията и опита си, ще притежава вътрешния устрем да се учи както самостоятелно, така и от другите. С тази нова цел промених малко параметрите на търсене и попаднах на статия, която ми послужи като чудесен пример.
Статията споменава различни въпроси и какво се търси с всеки един от тях. Творчество, поглед в бъдещето, работа в екип и други. Получих различната гледна точка, от която имах нужда. Един от съветите споменава качество, което резонира с личния ми интерес към психологията: оценка за това колко отворен към нови идеи и преживявания е един човек. Отвореността (openness) е една от Големите 5 черти на характера. Другите четири са екстровертност (extraversion), сговорчивост (agreeableness), всеотдайност (conscientiousness) и невротичност (neuroticism). Всеотдайност може да я срещнете в буквалния ѝ превод „съвестност”, но думата „съвест” предизвиква връзка с добронамереност, докато проучванията показват, че пределно неморални хора имат много високи оценки в този щрих. Изброените пет черти определят „светлата” страна на характера. Има други, които определят „тъмната”, но за тях няма да стане дума в този текст.
Статията ме вдъхнови да използвам един въпрос:
Участвали ли сте в състезание?
Първо уточнение: към всеки въпрос давайте примери. Всички въпроси, които ще спомена, имат за цел да изкарат събеседника извън офисната атмосфера, към личните им преживявания. Особено за онези, които са свикнали с наизустени интервюта, това в първия момент може да бъде дезориентиращо и ще имат нужда от вашата помощ. Чрез получаване на примери кандидатът ще може да се свърже по-лесно с въпроса, който сте задали. Не изключвайте възможността да изпратите въпросите предварително.
След горния въпрос добавях:
Например турнир в училище, състезание с компютърни игри, маратон.
Целта на въпроса е проста: да разбера естествената роля, която кандидатът заема в един отбор. Ако състезанието не е отборно, а индивидуално, тогава видоизменям въпроса към това как предизвиква себе си към нови цели. Други уточняващи въпроси, които питам, са: изпитвали ли сте трудности, как се справихте с тях, как допринасяхте за отбора.
Второ уточнение: ако кандидатът откаже да даде отговор на който и да е въпрос, това не подсказва за черта на характера. Може да е заради нежелание да сподели личния си живот с непознати, което е напълно приемливо. Важно е да не отчуждавате вашия събеседник. В такава ситуация опитайте да насочите въпросите от личния, към професионалния живот или да преминете към стандартното интервю. Единственото, което вие можете да вземете от подобно отрицание, е че нямате достатъчно информация, за да си направите един или друг извод.
Имах все пак няколко проблема със статията, която намерих. Първо, ако трябваше да задам всички въпроси, с всички придружаващи допълнения, интервюто щеше да отнеме часове. Никой не иска такова нещо. Времето е ценно както за вас, така и за човека, с когото правите беседа. Второто беше, че някои от въпросите звучаха изкуствено, не са лесни за всеки кандидат да се свърже с тях и щяха да провокират значителен период на разсъждение – понякога над минута. Това, освен че проточва интервюто, може да породи излишно напрежение в отсрещната страна, провокирано от продължителното мълчание.
Трето уточнение: не се придържайте строго към формулировката на въпроса. Променяйте съдържанието му спрямо собствения ви начин на изразяване и търсене на специфични качества. Бъдете естествени и приятелски настроени. Проявете искрено любопитство към това, което събеседникът ви има да разкаже за себе си.
Заради това реших да съставя собствено интервю. По модерному: да направя дизайн на интервю, което да изследва характера на кандидатите в такава степен, че да мога да взема информирано и обективно решение дали да ги предложа за одобрение.
Оценката може да бъде от няколко компонента, които са взаимнозаменяеми или допълващи се спрямо собствените ви умения:
Съдене по Големите 5 черти на характера – служат единствено за ориентир и не са професионална оценка
Емоционална свързаност – собственото ви усещане и лекота на свързване със събеседника и неговите преживявания
Сравнение – разпознавате ли в отговорите на кандидата характера на колеги, които ви допадат и с които вече работите
Систематична оценка – оценяване от 1 до 5 на черти на характера и поведение; повече подробности малко по-долу.
Интервюто има за цел да бъде между половин и един час. Спрямо това може да зададете повече или по-малко от въпросите. Допълващите въпроси ще отнемат повече време, така че се стремете да ги задавате само ако силно желаете да изследвате тема, която е хванала любопитството ви. Ако бързо прескачате от един на друг въпрос, рискувате да посеете чувство на формален, вместо естествен разговор.
Четвърто уточнение: тренирайте въпросите сами или с колеги. Засечете колко време отнемат и направете промени спрямо желанията ви. Като застанете от страната на кандидата ще можете да разберете дали има въпроси, които бихте искали да пропуснете или промените.
Въпросите могат да ви помогнат да придобиете представа за характера на търсещите работа, но може да бъде предизвикателство да оценявате всички безпристрастно. Този проблем се проявява особено силно, ако ви се налага да проведете много беседи, в търсене на най-подходящия кандидат. Как систематично да пресявате събеседниците си, докато избягвате собствените си пристрастия, като това за последния интервюиран?
Система за оценки
С помощта на следната система ще изследвате ключовите черти на характера, които събеседникът ви ще разкрие. Ще поставяте оценка от 1 до 5, където 1 е слабо представяне, а 5 е изключително. Тази скала дава достатъчно свобода за съставяне на мнение, без да влиза в излишни подробности. За да определите правилно коя оценка да поставите, можете да си послужите със следното напътствие:
1 – слабо. Отговорът на кандидата е неясен или не се отнася към въпроса. Не демонстрира търсените качества или показва сериозно отсъствие на ключови черти на характера.
2 – под средното. Отговорът има нещо общо с въпроса, но не вниква в дълбочина. Показва ограничено разбиране за търсеното качество или изпитва затруднения в засегнатата тема.
3 – средно. Отговаря разумно и задоволително, без да навлиза в подробности и да излиза извън очакванията.
4 – над средното. Показва добри познания по темата, дава ясни примери и образцово поведение. Изпитва затруднения да обясни някои от търсените качества.
5 – изключително. Отговорът надхвърля очакванията, проявява напредничави умения, дълбоко разбиране и изключително поведение в дадената ситуация.
Пето и последно уточнение: не търсете съвършения кандидат. Не е нужно уменията, за които ще питате, да бъдат добре развити. Процесът е формулиран по начин, който ще ви позволи да откриете както хора с богат опит, така и такива, които загатват за качествата си в неформална среда.
При оценката се опитайте да се позовавате единствено на фактите, без да подценявате собствените си пристрастия спрямо характеристиките на кандидата.
След като съберете всички точки, следната скала ще ви подскаже каква е крайната оценка. Максималният сбор е 45 – 9 въпроса по 5 точки за всеки въпрос.
Изключително: 40-45 точки
Над средното: 35-39 точки
Средно: 25-34 точки
Под средното: 15-24 точки
Слабо: Под 15 точки
Първата група въпроси изследва как търсещият работа се държи в среда на
Съревнование и взаимодействие с група (15-20 минути)
Целта е да разберете какви умения показва при обстоятелства, които изискват състезателен дух и сътрудничество, каква естествена роля заема в екип и как се справя с напрежението.
Съревнование и роля в отбора.
„Участвали ли сте в състезание или отборно събитие извън ежедневната работа? Какво правихте най-често в отбора и как си взаимодействахте със съотборниците?”
Примери: Училищно съревнование, турнир с компютърни игри, хакатон.Какво да търсите: Каква е инстинктивната роля, която кандидатът е заел в отбора, извън корпоративната йерархия. Ще получите възможност да видите дали събеседникът ви е естествен водач, дали поощрява другите, участва ли в стратегията на отбора и като цяло какви умения за сътрудничество са били проявени.
Големите 5: Екстровертност, сговорчивост, всеотдайност.
Оценки:
5 – Лесно открива ролята си в екипа и дава ясни примери за собствения си принос, приспособимост и ефикасно водачество.
4 – Осъзнава ролята си и показва чудесна работа в екип, но не описва с подробности ролята си на водач.
3 – Дава уместен пример, но ролята и приносът остават неясни.
2 – Споменава участие, но има нужда от помощ да определи своята роля или как си сътрудничи с другите.
1 – Неуспешно се опитва да даде ясен пример за роля или сътрудничество.
Справяне с предизвикателства в непозната среда.
„Попадали ли сте в неочаквано затруднена ситуация на непознато място? Как се справихте със ситуацията и научихте ли нещо за себе си?”
Примери: Планина, закъсване с кола на пътя, спонтанно събиране с непознати хора на ново място, онлайн игра с непознати.Какво да търсите: Как се справя кандидатът с внезапна промяна на обстоятелствата, в които се намира. Какви нива на търпение, стремеж към решаване на проблеми и находчивост има.
Големите 5: Отвореност, невротичност.
Оценки:
5 – Проявява ясна приспособимост с конкретни примери за справяне с неочаквано предизвикателство и обяснява научените уроци.
4 – Умела адаптация и добро описване на предизвикателството, но изпитва трудност с извличането на поуки.
3 – Уместен отговор, но без да вниква в дълбочина или в конкретни научени уроци.
2 – Затруднява се и има нужда от помощ да обясни как се приспособява в нова ситуация.
1 – Не успява да даде примери за ситуация на приспособяване.
Създаване на поощрения и самодвижност1 в напрегнати ситуации.
„Били ли сте в затруднено положение, когато е трябвало да помогнете на един или повече човека да се прегрупират и фокусират върху преследваната цел? Ако сте били в подобна ситуация, разкажете какво се случи.”
Примери: Финал на състезание между училищата с изоставане на полувремето, тежко изкачване на планински връх с крайно изтощени спътници, мъчителен групов проект с колеги-студенти и безмилостно наближаващ краен срок.Какво да търсите: Способности на кандидата да поощрява другите под напрежение и да създава условия за успех, което подсказва умело водачество и лекота в общуването.
Големите 5: Екстровертност, сговорчивост, всеотдайност.
Оценки:
5 – Разказва за ярък пример, в който успява да сплоти и настърви групата си под напрежение.
4 – Дава пример за успешно сплотяване и поощряване, но изпитва трудности да обясни как е това е помогнало на групата.
3 – Участва в сплотяването на групата, но не приема ролята на водач.
2 – Не успява да даде пример, но може да разкаже какво би направил.
1 – Няма пример и изпитва затруднения да си представи такава ситуация.
Втората група въпроси имат за цел да изкарат наяве
Любопитството, личния стремеж и самодвижността на кандидата (10-15 минути)
Ще ви помогнат да осветите вътрешното любопитство на кандидата, способността за самостоятелно поощрение към действия и как постига целите си без изградена структура.
Преследване на необичайна страст.
„Случвало ли ви се е у вас да се породи дълбок интерес към хоби, тема или дори идея, която на хората около вас да им се е сторила странна или необичайна? Създадохте ли нещо от този интерес и какво ви провокира да го направите?”
Примери: Дж. Р. Р. Толкин, писателят на „Властелина на пръстените”, като малък е обичал да създава изкуствени езици. Можете да посочите и собствено хоби или интерес.Какво да търсите: Проява на творчество и искрено любопитство без да се изпитва нужда от положителната оценка на другите. Това са признаци на страст и независимост.
Големите 5: Отвореност, всеотдайност.
Оценки:
5 – Дава пример за всеотдайно преследване на необичайна цел заради собственото си любопитство. Описва собственото си творчество с подробности.
4 – Разказва за силен интерес и любопитство, но творчеството не е така изявено.
3 – Има пример за проявления на интерес и любопитство, но са краткотрайни и не така интензивни.
2 – Откъслечни проявления на любопитство, без самостоятелно да влага усилия в изследване.
1 – Любопитството липсва и изследва единствено под влиянието на външна сила.
Самостоятелен стремеж към учене и растеж.
„Има ли някое умение или тема, на които сами сте се научили, извън училище или работа? По какъв начин придобихте знанията си и имаше ли нещо, което ви затрудни особено много?”
Примери: Самостоятелно избрани допълнителни предмети в училище, изучаване на сложна игра, научаване на мъртъв или изкуствен език (пр. латински, елфски от „Властелинът на пръстените”, клингонски от „Стар Трек”).Какво да търсите: Подхода на кандидата към самообучение и как се справя с личните предизвикателства. Отразява не само стремеж към знания, а и способност за преодоляване на затруднения.
Големите 5: Отвореност, всеотдайност, невротичност.
Оценки:
5 – Разказва за примери, в които има проявен задълбочен интерес към дадена материя, успешно преминава през затруднение в процеса на изучаване и постига трудни за усвояване знания.
4 – Има история на самообучение с добре научени уроци, но се затруднява да разкаже за това как е преминато някое предизвикателство.
3 – Дава примери за самообучение, но в разказа липсва дълбочина за наученото и изпитаните затруднения.
2 – Има нужда от помощ да посочи самостоятелно придобити знания и предизвикателства.
1 – Неуспешно се опитва да даде примери за самостоятелно обучение.
Третата група въпроси изследват как събеседникът се справя с
Непознати и спорни ситуации (10-15 минути)
Целта е да разберете как се държи, когато се озове в напрегната ситуация, най-вече при липса на съвпадение между различни мнения; дали проявява търпение, търси решение на проблеми и какви умения има за работа с хора.
Вземане на решения без ясни правила.
„Били ли сте в ситуация, в която е трябвало да вземете важно решение, но е нямало кого да попитате, нито правила, които да следвате? Какво предприехте и как стигнахте до решението, което взехте?”
Примери: Авария у дома, инцидент на пътя, неочакван и остър конфликт с непознати.Какво да търсите: Как се справя при необичайни ситуации, дали получава правилни сигнали от интуицията си, каква е била логическата последователност на взетото решение или какъв опит в миналото е бил полезен.
Големите 5: Отвореност, всеотдайност, невротичност.
Оценки:
5 – Дава впечатляващ пример за решителност в необичайна ситуация, с ясни доводи и положителна развръзка.
4 – Има добър пример с аргументиран процес за вземане на решения, но излъчва неувереност, когато трябва да обясни в подробности се справя с необичайната ситуация.
3 – Даденият пример е удачен, но не е ясно как се справя с необичайната ситуация.
2 – Дава неясен пример, без да може да даде подробности за ситуацията.
1 – Неуспешно се опитва да даде пример, където в необичайна ситуация е взето решение без инструкции.
Справяне с несъгласие в неработна среда.
„Били ли сте в ситуация, където не сте били съгласни с другите? Как се справихте с това, какво се случи? Били ли сте от грешната страна на подобен спор?”
Примери: Кой е най-добрият отбор, кои са най-честните политици, планиране на събитие заедно с други хора, жълта или синя е роклята.Какво да търсите: Каква реакция е била проявена от събеседника ви, решен ли е спорът, умее ли кандидатът да отстоява собствената си позиция и същевременно да проявява уважение към другите, отстъпва ли при разумни доводи, поставя ли под съмнение собствената си пристрастност.
Големите 5: Отвореност, сговорчивост, екстровертност, невротичност.
Оценки:
5 – Дава чудесен пример, където проявява решаваща роля в разплитането на спор. Може да посочи конкретни похвати в общуването и дипломацията, разпознава собствените си пристрастия.
4 – Даденият пример за решаване на спор е добър, но липсват подробности за използваните похвати при общуване или изпитва трудност да разпознае собствените си пристрастия.
3 – Дава задоволителен отговор, но без подробности за това как спорът е разрешен.
2 – Има нужда от помощ да даде пример за участие в разрешаване на спор.
1 – Неуспешно се опитва да даде пример, където има участие в разрешаване на спор.
Четвъртата група въпроси се отнасят за
Водачеството, търпението и уменията за създаване на структура (10-15 минути)
Разберете как събеседникът ви води другите, как структурира задачи, успява ли да поддържа съсредоточаване за дълги периоди от време, притежава ли търпението и ловкостта да се приспособи към променливи ситуации.
Водене на доброволчески или неформални групи.
„Събирали ли сте хора за конкретна цел? Как организирахте участниците и задачите, какви предизвикателства срещнахте?”
Примери: Набиране на средства и продукти за кауза, събиране на хора за събитие, организиране на пътуване.Какво да търсите: Проявления на естествен усет да повежда други хора и способност да създава структура в неформална среда. Устрем за действие и внимание към наглед малките неща.
Големите 5: Екстровертност, всеотдайност, сговорчивост.
Оценки:
5 – Дава силен пример за водене на група от хора, структуриране на задачите и преодоляване на възникнали препятствия.
4 – Разказва за ситуация, в която е проявено водачество, но изпитва затруднения да посочи точни примери за преодоляване на трудности.
3 – Отговорът е уместен, но липсват подробности за умения по водене на хора и разпределение на задачи.
2 – Има участие в събирането на хора с второстепенна роля, без изявени умения по водачество.
1 – Изпитва затруднения да посочи примери, които подсказват водачеството на група хора или създаване на неформална структура.
Търпение и способност за дългосрочно обвързване.
„Участвали ли сте в дългосрочна дейност, която е отнела повече от очакваното време? Какво задържа интереса ви и как поддържахте търпението си?”
Примери: Изработка на проект, учене на ново умение, ремонт на жилище.Какво да търсите: Способност на кандидата да упражнява своето търпение и постоянство, което подсказва за нивото на емоционална интелигентност и устойчивост.
Големите 5: Всеотдайност, невротичност.
Оценки:
5 – Посочва ясен пример за целеустременост при постигане на дългосрочна цел със значим резултат, допълнен с разбираемо обяснение за справяне с напрежението.
4 – Отговорът включва добър пример за постигане на дългосрочна цел, но е неясно как поддържа своето търпение и съсредоточеност.
3 – Дава уместен отговор, но без подробности за това как подхранва собствената си самодвижност в дейността.
2 – Даденият пример е неясен и има нужда от помощ, за да обясни целта и начините за нейното постигане.
1 – Безуспешно се опитва да даде пример за дългосрочна ангажираност.
На този етап вече трябва с голяма увереност да се придобили знание какъв човек стои пред вас.
Време е да затворите интервюто (5 минути)
След като до момента сте говорили за лични преживявания, събеседникът ви вече би трябвало да се чувства в свои води. И ако досега разговорът беше за миналото, време е да обърнем поглед към бъдещето. Това ни дава друга перспектива, защото налага използването на въображение. Така че, преди да дадете възможност на кандидата за работа зададе своите въпроси, можете да отправите един последен такъв. Обърнете внимание, че понеже темата е нещо, което не се е случило, не се дават примери и не се поставя оценка.
Визия, бъдещи планове и лични ценности.
„Ако имахте възможност да сте начело на екип от хора, с които можете да работите по каквото и да е извън офиса, какво ще е то? Защо избрахте това?”
Какво да търсите: Широчина на кръгозора на кандидата, лични интереси и страсти, способност за творческо мислене.
Големите 5: Отвореност, екстровертност.
Общото време за всички въпроси може да излезе извън рамките на един час. Според усещането ви за нагласите на кандидата и дали взаимно намирате разговора за полезен, може да попитате дали има съгласие да продължите малко повече от предвиденото.
В последните редове
на тази статия искам да посоча, че не претендирам предложените въпроси да са изчерпателни. Бъдете гъвкави, видоизменяйте ги или създайте свои теми за беседа.
Техническите умения на кандидата са от съществена важност, но на тях често се отдава повече от нужното внимание. Позволете си да проведете с вашия събеседник честен разговор, изпълнен с лични истории, към които проявявате жив интерес. Това ще помогне да се свърже с вас и дори кандидатурата да не бъде одобрена, да остане с добри чувства към вашата компания.
Поддържайте архив на своите беседи и оценките, които сте приложили към тях. Хората не са статични и се развиват. Кандидат, който е получил ниска оценка сега, след пет години може да изглежда по неразпознаваемо по-добър начин. Давайте втори шанс и сравнете данните, за да откриете потенциала за развитие на вашия събеседник.
Проверете въпросите си с вашите колеги преди да ги употребите в неконтролирана среда. Споделете постигнатите резултати с тях и се усъвършенствайте. Опитайте да ги използвате в неформални ситуации и обогатете личния си опит. Създайте връзка между различните въпроси, за да протече естествено разговорът.
Опитайте да не оценявате чертите на характера като добри или лоши. Те могат да бъдат подходящи или не за различните професии и длъжности, но това не трябва да служи за морална оценка на кандидата.
Ще завърша с това, че с тези въпроси не съм открил топлата вода. Нито имам пребогат опит във водене на беседи с кандидати за работа. Но може би един ден някой прохождащ ръководител ще попадне на тази статия и ще се вдъхнови да измисли свой начин, по който да общува с тези, които кани на беседа. На водачи и на кандидати пожелавам
Успех!
Самодвижност – способността самостоятелно да се поддържа жар в действията и интересите, без външен стимул.